Rekuperacja – wiedza w pigułce

Rekuperacja to w wielu krajach rozwiązanie niemal standardowe. Coraz częściej decydują się na nią także polscy inwestorzy. Wszystko dzięki rosnącej świadomości dotyczącej nowoczesnego budownictwa. Nadal jednak nie wszyscy wiedzą czym jest rozwiązanie i jak wykorzystywać je najbardziej efektownie. Co musisz wiedzieć o rekuperacji? 

Rekuperacja – co to takiego?

Rekuperacja to nic innego jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jest to nowoczesne rozwiązanie zapewniające stałą oraz prawidłową wentylację budynku bez jego wychładzania. Działa ona w sposób wymuszony, bez względu na warunki atmosferyczne jakie panują na zewnątrz. Sercem rekuperacji jest rekuperator. To właśnie w nim znajduje się wymiennik ciepła, który odpowiada za odzysk energii ze zużytego powietrza oraz przekazanie świeżego nawiewu. Rekuperacja jest bardzo ważna ze względu na koszty. Dzięki temu, że nie zachodzi tu potrzeba otwierania okien, co przekłada się na zatrzymywanie ciepła wewnątrz domu, koszty ogrzewania maleją nawet do 50%. 

Instalację wentylacji mechanicznej warto rozważyć już na etapie projektowania budynku. W ten sposób zaoszczędzimy bowiem na budowie kanałów wentylacyjnych oraz kominów.

Rekuperacja – zdrowie i komfort dla każdej rodziny

Bardzo często mówiąc o rekuperacji, zainteresowani skupiają się jedynie na kwestiach technicznych, zapominając o najważniejszych korzyściach płynących z rozwiązania – wpływie na zdrowie. Obecnie, otwieranie okien w mieszkaniach czy domach jednorodzinnych wcale nie wiąże się z napływem świeżego powietrza. Wokół roi się bowiem od starych kopciuchów. Chcąc przewietrzyć mieszkanie tak naprawdę pozwalamy na napływ do niego dymu, smogu, pyłów, licznych alergenów oraz hałasu. Te i wiele innych problemów rozwiązuje rekuperacja. 

Poza świeżym powietrzem, zapewnia ona jednakowy, dopasowany do otoczenia poziom wilgoci, dzięki czemu cała rodzina chroniona jest przed grzybem oraz wilgocią. Śmiało można stwierdzić, że rekuperacja dba więc o zdrowie oraz znacząco zwiększa komfort mieszkania.

Dlaczego nie wentylacja tradycyjna?

Tradycyjna wentylacja bez odzysku ciepła nie działa tak, jak powinna. Wspomagana przez nawiewniki w oknach czy rozszczelnienia powoduje liczne straty energetyczne, przyczynia się do ucieczki ciepła, a także marnotrawstwa energii w budynku. Jednoznacznie dyskwalifikuje ona więc budynek jako energooszczędny. Zmierzając ku rozwiązaniom coraz bardziej innowacyjnym oraz pasywnym, jedynym słusznym rozwiązaniem w kwestii wentylacji jest więc rekuperacja.

Sprawdź także: https://vasco.eu/pl/rekuperacja

Zobacz też