Jak wybrać idealne łóżko do sypialni?

Jeśli zastanowić się nad tym, jaki element wyposażenia domu czy mieszkania ma najważniejszą rolę, na jednym z pierwszych miejsc zdecydowanie moglibyśmy umieścić łóżko. W zasadzie, jest to mebel, który służy nam przez dużą część doby. Nawet jeśli ktoś nie jest specjalnym entuzjastą wylegiwania się przez długie godziny, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Żebyśmy zapewnili sobie zdrowy, wygodny i naprawdę w pełni wartościowy sen, do wyboru łóżka trzeba podejść z dużą rozwagą i konkretnie. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze, by zakup łóżka odpowiadał doskonale nie tylko aranżacji i warunkom wnętrza, ale przede wszystkim naszym potrzebom? Oto najważniejsze kwestie, co do których bez wątpienia powinniśmy się zastosować.

Wymiary i ich przełożenie na przestrzeń

Wiadomo, że na rynku mamy różne modele łóżek. Jednoosobowe, dwuosobowe. Mniejsze, większe, a nawet – gigantyczne. W każdym razie, są pewnego rodzaju standardy wymiarów. Przy łóżkach jednoosobowych, zwykle mamy do czynienia z wymiarem od 90 do 120 centymetrów szerokości na 200 centymetrów długości. W przypadku łóżek dwuosobowych, tak zwanych małżeńskich, standardowym i najbardziej popularnym wymiarem jest 160 na 200 centymetrów. Co ważne – te dwa metry długości będą najbardziej odpowiednie dla osób, które mierzą do 180 centymetrów. Jeżeli ktoś jest wyższy, warto będzie szukać łóżek w niestandardowych wymiarach. Czasami też trzeba będzie liczyć się z koniecznością wykonania takiego łóżka na specjalne zamówienie, dedykowane pod nasz wzrost.

Łóżko to też kwestia stylu

Umówmy się – mamy na rynku naprawdę ogrom łóżek do wyboru. Klasyczne, nowoczesne, designerskie, stylizowane na dawniejsze. Trudno jest jednoznacznie określić jakie łóżko będzie najbardziej odpowiednie, bo zawsze trzeba dobrać je do stylu sypialni. Wszystko powinno być ze sobą spójne. Sypialnia powinna być miejscem, które uspokaja i pozwala się zregenerować, dobrze więc postawić na bardziej stonowane kolory, z unikaniem krzykliwych i bijących po oczach akcentów kolorystycznych.

Materac ma gigantyczne znaczenie

Jeśli mamy do czynienia z łóżkiem z materacem, pamiętajmy – jego wybór jest kwestią kluczową. Odpowiednie dobranie materaca, ma znaczenie nie tylko dla naszych pleców, ale dla całego ciała. Kwestia dobrania odpowiedniej sprężystości jest na tyle ważna, że determinuje komfort użytkowania konkretnego modelu. Mamy dostępne na rynku różne rodzaje materaców. Na przykład – zrobione z pianki, lateksu czy – materace sprężynowe. Te ostatnie są powoli wypierane przez bardziej nowoczesne warianty.

Stelaż – niedoceniany, a równie ważny

W tym przypadku, co wielu osobom kupującym łóżka ze stelażem w ogóle nie przychodzi na myśl, kluczowe jest to, by dokonać dobrego wyboru. Ze względów ekonomicznych, mnóstwo ludzi decyduje się na wariant, gdzie mamy po prostu wypełnienie ramy w formie meblowej płyty. Jednak to, co najtańsze, będzie tez najgorszym rozwiązaniem dla naszych pleców. Co więc wybrać? Tu trzeba zwrócić uwagę na listwy. Wypełnienie ramy łóżka listwami, które są powyginane pod odpowiednim kątem, odpowiadają za komfortową pracę materaca. Najwygodniejsze są takie warianty, gdzie listewek jest jak najwięcej. Zapewnia to optymalną wygodę, nawet przy bardzo częstych zmianach pozycji w trakcie snu.

Zobacz też