Fototapeta – fenomen, który przetrwał dziesięciolecia

Największą popularnością fototapety cieszyły się na przełomie lat 80 i 90. Później odeszły w zapomnienie by wrócić ze zdwojoną siłą. Teraz są niemal tak popularne jak wtedy, jednak wyglądają zgoła inaczej. Jednak ich powszechność to naprawdę fenomen – żaden z trendów w aranżacji wnętrz nie cieszył się aż takim powodzeniem.

Fototapeta w odwrocie

Fototapety były bardzo popularne u schyłku PRLu. Być może ich kolorowe wzory, czy wręcz pstrokacizna miały na celu rozjaśnianie szarzejącej rzeczywistości, ale były to fototapety bardzo kiepskiej jakości. Już sam ten fakt sprawiał, że dawały wrażenie raczej kiczu i tandety niż ekskluzywności i wyrobionego stylu.
Wtedy na naszych ścianach kwitły najpiękniejsze kwiaty i idylliczne łączki, na których aż roiło się od barw, zwłaszcza intensywnej zieleni. Można było powiesić sobie na ścianie zaklęty w czasie obrazek wiejskiego domku, którego mieszkańcy są na zawsze szczęśliwi. W połączeniu z kiepską jakością i nie do końca dopracowanym wyglądem, fototapety nieuchronnie musiały kojarzyć się z kiczem i zniknąć z naszych ścian. Stało się tak w połowie lat 90, i wydawać by się mogło, że będzie tak już na dobre. Czyżby?

Fototapeta w nowoczesnym wydaniu

Obecnie fototapety wracają i to z przytupem. Cieszą się coraz większą popularnością mniej więcej od dziesięciu lat. Pojawiają się w wielu domach, nawet w salonach czy kuchniach, czyli centralnych miejscach. Mają na celu oddanie charakteru właściciela, podkreślenie aranżacji pokoju. Są praktyczne, ładne i mają o wiele lepszą renomę niż jeszcze dwadzieścia kilka lat temu.
Fototapety obecnie to przede wszystkim produkty wytwarzane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii druku. Robi się je z najlepszych materiałów, takich jak winyl czy lateks, dzięki czemu są naprawdę trwałe i mogą przetrwać wiele sezonów na jednej ścianie. Ich ogromną zaletą jest fakt, że mogą być myte, dzięki czemu szybko pozbywasz się zabrudzeń.

Okazuje się, że fototapeta jest najlepszym sposobem na wywołanie w pokoju efektu głębi. Nadaje się do aranżacji w każdym stylu, należy tylko umiejętnie ją wybrać. A to nie jest proste, bo wzorów, możliwości i rodzajów jest mnóstwo. Przede wszystkim możesz zdecydować się na fototapety z różnych materiałów. Do wyboru masz tapety lateksowe, foliowe i winylowe. Te ostatnie są najbardziej trwałe i najdroższe, foliowe, cieszące się największym powodzeniem – najtańsze, co jednak nie przekłada się najczęściej na ich niską jakość.

Sprawdź także: https://organicseries.pl/ oraz https://www.beautyspaexpert.pl/

Najnowsze trendy we wzornictwie

Obecnie wzoru fototapet różnią się od tych, które królowały na naszych ścianach jakiś czas temu. Oczywiście, wszędzie znajdziesz ukwieconą łąkę lub widoczek rodzimych gór, jednak wybór jest dużo większy. Teraz najczęściej można spotkać panoramy miast, zwłaszcza nocne. I dotyczy to miast z całego świata. Najbardziej oklepany Nowy Jork powoli oddaje palmę pierwszeństwa Paryżowi, ale powodzeniem cieszy się Jerozolima, Londyn, Barcelona, Moskwa czy Delhi.
To jednak nie wszystko. Coraz więcej osób decyduje się na stworzenie własnej fototapety. Najczęściej są to kolaże zdjęć rodzinnych i różnego rodzaju pamiątek. Taka fototapeta może być wydrukowana w dowolnej drukarni, musisz tylko wybrać odpowiedni materiał i już. Najczęściej są to tapety foliowe. Wiele osób decyduje się także na założenie na ścianie fototapety ze sceną z ulubionego filmu, komiksu czy innego wytworu popkultury. To także daje wspaniały efekt wizualny.

Zobacz też