Jak urządzić pokój dla niemowlaka?

podloga

Własny pokój dla tak małego dziecko musi posiadać szereg niezwykle istotnych cech, takich jak bezpieczeństwo, funkcjonalność i estetyka. Urządzenie pokoju dla maluszka to spore wyzwanie dla rodziców, jednak istnieje kilka nowoczesnych rozwiązań, które ułatwiają nie tylko sam remont, ale również adaptacje dziecka w nowym pokoju oraz dalsze przebywanie z nim.

Strefy pokoiku dziecięcego

Bez względu na to, czy pomieszczenie jest duże czy małe, w przypadku roczniaków powinno być podzielone na trzy strefy z zachowaniem miejsca na czwartą. Mowa o przestrzeni do spania, zabawy i przechowywania, a później dodatkowo do nauki. Odpowiednie rozmieszczenie tych stref pozwoli na lepszą organizację rodziców, rozplanowanie powierzchni i komfort dziecka.

Strefa spania

W przepadku niemowlaków dobrym rozwiązaniem jest przeniesienie łóżeczka ze szczebelkami. Inną opcją jest sam materac lub materac umieszczony na cienkiej płycie. To bardzo wygodny i bezpieczny pomysł, który pozwoli chodzącemu już dziecku na swobodne przemieszczanie się oraz uchroni je przed niebezpiecznym upadkiem z wysokiego łóżka. Bardzo estetycznie prezentuje się tzw. „łóżko domek”, które jest wygląda jak drewniany szkielet domu i posiada niewysokie barierki wokół materaca umieszczonego na płycie. Przy łóżku powinna być zawieszona lampka dająca delikatne światło w nocy.

chlopiec

Strefa zabawy

Ulubione miejsce każdego dziecka musi być odpowiednio dostosowane do jego potrzeb. Warto umieścić w miejscu zabawy miękką matę lub dywan, który będzie pełnił funkcję wygody i bezpieczeństwa. Szczególnie ważny jest również łatwy dostęp do wszystkich zabawek, dlatego zamiast w regał lub półki, warto zainwestować w trwałe i estetyczne kosze, które pomieszczą wszystkie zabawki. W strefie mogą znajdować się mebelki dziecięce, takie jak stolik i krzesełko, mówi Ela z https://www.dekorolka.pl/. Ciekawych i pomysłowych rozwiązań na to miejsce dla dziecka jest wiele. Niezwykle popularna w ostatnich czasach stała się farba tablicowa, którą pokrywane są nie tylko ściany, ale również meble. Nowym trendy jest również tipi do zabaw oraz huśtawka montowana w futrynie drzwi.

Strefa przechowywania

To miejsce, które przez długi czas będzie dostosowane przede wszystkim do potrzeb rodziców. Warto już na początku zainwestować w pojemne szafy, które zmieszczą nie tylko malutkie ubranka niemowlaka, ale również odzież starszego dziecka. Najlepszym wyjściem są szafy w zabudowie obejmujące miejsce do powieszenia ubrań, półki i szuflady. Warto również w nich umieszczać organizery, które jeszcze bardziej pomogą w segregacji ubrań.

buciki

Triki w pokoiku dziecięcym

Bezpieczeństwo to najważniejsza cecha, jaką powinno spełniać pomieszczenie, dlatego należy zadbać o dokładne zabezpieczenie wszystkich gniazdek. W każdym sklepie dziecięcym dostępne są specjalne, plastikowe wtyczki do kontaktów, które uchronią maluszka przez niebezpieczeństwem. Dobrze również zainwestować w blokady do szafek i szuflad. Takie działania często są konieczne w całym mieszkaniu.

Zobacz też