Na co zwracać uwagę przy wyborze drewnianych podłóg?

Drewniane podłogi to marzenie wielu osób. Ciepłe, stylowe, bardzo dobrze prezentują się w każdym wnętrzu. Jednak drewno jest znacznie droższe niż na przykład panele czy winyl, dlatego wiele osób waha się, czy naprawdę zdecydować się na założenie takiej podłogi. Jednak drewno wyróżnia się ogromną trwałością i chociażby z tego względu, naprawdę warto się na nie pokusić.

Rodzaj drewna

Chociaż to dąb, uznawany za najbardziej szlachetny gatunek drewna w Polsce, znacznie wyprzedza inne gatunki i jest najczęściej kładziony na podłogach, warto zastanowić się nad innym wyborem. Są także gatunki drewna, których wytrzymałość i jakość jest równie wysoka, jak jesion czy buk. Jeśli jednak zależy ci na bardziej nietuzinkowym charakterze pokoju, zastanów się nad drewnem drzew owocowych lub delikatnym, satynowym połysku orzecha laskowego. A może drewno egzotyczne? Merbu na przykład to gatunek drewna, które świetnie sprawdzi się we wszystkich często uczęszczanych miejscach, ponieważ jest bardzo trwały i odporny nawet na zachlapanie.

Zwróć uwagę na grubość

Założenie drewna to inwestycja na wiele lat, dlatego powinno być najlepszej jakości, żebyś zaraz nie musiał się zajmować przeróbkami i zmianami. Najważniejszym parametrem jest grubość, z tym, że warto wiedzieć, że wbrew obiegowym opiniom, to drewno warstwowe ma lepsze parametry ścieralności niż lite. Deska powinna mieć około 3,6 cm grubości. Im więcej, tym częściej możesz cyklinować podłogę i tym bardziej jest ona odporna na ścieranie i rysowanie.

A co z ogrzewaniem podłogowym?

Utarło się, że drewno nie nadaje się do założenia na ogrzewanie podłogowe. Nic bardziej mylnego, producenci są zgodni, że drewno i ogrzewanie idą w parze. Należy tylko umiejętnie założyć podłogę i pamiętać, że nie każde drewno nadaje się do tego celu. Najlepiej sprawdzają się deski trójwarstwowe, lite drewno w przypadku ogrzewania podłogowego może rozprężać się pod wpływem ciepła i po prostu pękać lub niszczyć się w inny sposób.

Co z sękami i nieregularnymi słojami?

Cóż, jeśli decydujesz się na naturalne drewno, nigdy nie będziesz mieć idealnie gładkiej i jednolitej podłogi. Dzieje się tak, ponieważ drewno naturalnie ma wszystkie słoje, paski i sęki, które nigdy nie będą regularne. Na tym przecież polega jego największy urok i musisz to zaakceptować, tym bardziej, że teraz jest moda właśnie na naturalność. Dlatego nie maluj podłóg ani nie próbuj zamaskować „niedoskonałości drewna”. Na tym tak naprawdę polega jego urok! Wystarczy bezbarwny olej lub lakier – mamy pewność, że będziesz zachwycony takim rodzajem podłogi.

Przygotuj się do pielęgnacji

Decydując się na założenie podłogi drewnianej, tym samym decydujesz się na długotrwałą pielęgnację drewna. Aby zawsze było ładne i błyszczące, musisz niestety regularnie o nie dbać. Oznacza to nie tylko odkurzanie i mycie odpowiednimi preparatami, ale także pastowanie i cyklinowanie od czasu do czasu. Drewno wymaga nakładu czasu i pracy, ale dla efektu wizualnego naprawdę warto.

Sprawdź także -> https://lores.pl/produkty/legginsy/

Zobacz też