Od zera do milionera, czyli historia sieci IKEA

Aranżacja wnętrz zazwyczaj kojarzy się ze skomplikowanym procesem doboru odpowiednich elementów w odpowiednim stylu. Skandynawska firma IKEA pokazała jednak, że przy niewielkim nakładzie finansowym można całkiem zgrabnie urządzić swoje mieszkanie. Niezwykle podatnym gruntem dla szwedzkiego giganta okazał się kraj nad Wisłą. Wielu Polaków nie wyobraża sobie dziś domu bez choćby jednego elementu z logo tej firmy. W IKEI jest tanio, produkty są łatwo dostępne, a asortyment szeroki. Jak to się stało, że szwedzka firma zdobyła tak dużą rzeszę fanów na całym świecie?

Siedemnastoletni wizjoner
Historia IKEI jest niezwykle ciekawa i kolorowa. Sama nazwa jest akronimem
i pochodzi od pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela oraz nazwy gospodarstwa i wsi, w których się wychowywał. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1943 roku w Smalandii, na południu Szwecji, przez młodego, siedemnastoletniego Ingvara Kamprada. Młody Szwed początkowo sprzedawał pióra, ramki, portfele, obrusy czy zegarki. No i oczywiście trochę drobnych mebli. Do przewożenia towarów pożyczał samochód ciężarowy od miejscowego mleczarza.

Jak Polacy IKEĘ ratowali
Już w 1947 roku Kamprad podjął decyzję o zawężeniu produkowanego asortymentu
i postanowił skupić się na meblach. Szybko zaczął zyskiwać klientów i piąć się po szczeblach kariery w branży meblarskiej. W 1958 roku otworzył swój pierwszy salon. Było to miejsce wyjątkowe, bowiem w jego wnętrzu Kamprad prezentował nietypowe aranżacje złożone
z mebli własnej produkcji. Do złudzenia przypominało to więc dzisiejsze sklepy IKEA. Rynek szybko stanął przed nim otworem, na co alergicznie zareagowały inne firmy doprowadzając do bojkotu. W wyniku tego firma Kamprada była bliska upadku, ale w tym miejscu do historii włączyli się Polacy. Szwed nawiązał kontakty z fabryką w Radomsku
i w latach sześćdziesiątych przeniósł tam produkcję. Dzięki temu IKEA mogła dalej się rozwijać i nie poddała się konkurencji.

IKEA dziś
Dziś IKEA to potężne przedsiębiorstwo sprzedające meble na całym świecie. Jest liderem w tym segmencie, a jej właścicielem wciąż pozostaje rodzina Kampradów. Sam założyciel, Ingvar, ma dziś 91 lat i stara się czynnie uczestniczyć w życiu spółki. Główną filozofią IKEI pozostaje sprzedawanie ładnych, schludnych, prostych i tanich mebli na szeroką skalę. Niska cena jest jednym z głównych powodów, dla którego produkty IKEA goszczą w prawie każdym polskim domu. Pozostając tanią, firma stawia na uniwersalność
i jakość. Dzięki przytomnemu zarządzaniu i planowaniu, przedsiębiorstwo funkcjonuje jak dobrze naoliwiona maszyna, a jej fabryki dają pracę wielu ludziom w całej Polsce.

Choć szwedzki gigant z branży meblarskiej nie jest krystalicznie czysty, to i tak ma rzeszę stałych klientów na całym świecie. Obok samych produktów znakiem szczególnym IKEI jest samodzielne składanie mebli. Polacy pokochali IKEĘ i niewątpliwie znacząco przyczynili się do jakości i standardów z jakich wyrosła firma Kamprada.

Zobacz też