Uniwersalne grafiki jako walor dekoracyjny

kwiat

W salonie i sypialni, a coraz częściej w kuchni oraz łazience kluczową rolę w kwestii dekoracyjnej odgrywa zagospodarowanie ścian – zwłaszcza centralnych. Za ściany centralne uznaje się takie, które w większości przypadków rzucają się na pierwszy rzut oka po wejściu do danego pomieszczenia. Jako, że obrazy z wolna odchodzą do lamusa, to współcześni architekci wnętrz coraz śmielej stosują substytuty w postaci plakatów, zdjęć, murali oraz grafik. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy kilka uniwersalnych motywów grafik ,które z powodzeniem odnajdą się w każdym wariancie wnętrza.

Wieża Eiffla

Symbol Francji przez wielu bywa uznawany za kicz – podobnie jak drzewiej Statua Wolności. W opinii stylistów motyw, który na pozór kojarzy nam się z kiczem może zostać zaprezentowany w nowej – uniwersalnej odsłonie. Tak właśnie jest z tytułową Wieżą Eiffla, która może widnieć na graficie w wariancie czarno białym, bądź popielatym. Wówczas doskonale będzie komponować się z klasycznymi barwami takimi jak biel, beż, brąz, ecru, a nawet czekolada. Zachowanie umiaru i minimalizmu nada wnętrzu funkcjonalnego usposobienia z delikatnym walorem estetycznym.

salon

Orientalny zawrót głowy

Współcześni styliści coraz chętniej proponują motywy orientalne. Te w aspekcie dekoracyjnym występują w różnych formach. Może być to płótno zawieszone na ścianie, grafika, zdjęcie, obraz oraz wiele innych. W przypadku grafik najczęściej stosujemy ornamenty indyjskie, bądź tradycyjny – chiński alfabet. Motyw orientu w postaci niewielkiej grafiki będzie współgrał nie tylko z wnętrzami azjatyckimi, ale także ze współczesnymi stylami opierającymi się na minimalizmie.

Ponadczasowa roślinność

Od setek lat nasze ściany dekorują motywy roślinne (duży wybór dostępny na obrazynasciany.plartpasaz.pl). Dziś również się to nie zmienia, choć motywy te prezentowane są w prostej formie, która stanowi nową odsłonę. Rokoko wymarło wespół z barokiem i całym towarzyszącym im przepychem – dziś stawia się na klarowność i grę szczegółów, dlatego uniwersalnym motywem graficznym mogą okazać się rośliny takie jak bambus, czy obumarła gałązka zaprezentowana w sepii. Tego rodzaju grafiki z pewnością nadadzą wnętrzu oryginalności.

stół

Poczuj pismo nosem

Nosem, a przede wszystkim oczyma, bowiem współcześni architekci stawiają na cytaty zawarte pod postacią grafik o zwiększonym formacie. Mogą być to sentencje, bądź ważne – motywujące hasła, które z zachowaniem stosownej czcionki oraz kontrastu wprowadzą do wnętrza swego rodzaju indywidualizm oraz unikalność. Walorem stosowania fraz w postaci grafik jest ich uniwersalny charakter – tego rodzaju zabiegi odnajdą się w każdym wnętrzu, a zwłaszcza w pomieszczeniach praktycznych takich jak łazienka oraz kuchnia.

Oczywiście propozycji związanych z motywami widniejącymi na grafikach jest znacznie więcej. Nie wszystkie jednak są uniwersalne. Wiele zagorzałych wymaga remontu częściowego, a nawet generalnego. Dlatego warto zacząć od podstaw i stopniowo kreować swoje wnętrze.

Zobacz też