Najnowsze trendy w dekoracji ścian

Była moda na dwa kontrastowe kolory, była także na ozdobne paski u sufitu, powoli przemieniła się w gładkie, białe lub jasnoszare ściany. Obecnie trendy dotyczące ścian powoli się zmieniają na znacznie bardziej ozdobne i wyraziste. Nadal oczywiście króluje biel i szarości, ale w połączeniu z innymi, intensywnymi barwami lub po prostu niezwykłymi fakturami. Zapomnij o gładkości! Dowiedz się, jakie są najnowsze trendy w dekoracjach ścian.

Po pierwsze: rdzawa czerwień

Po okresie zachwytu przygaszonymi szarościami i nieskazitelną, wszędobylską bielą, czas na wyrazisty, czerwony kolor. Należy przyznać, że rdza to trudny odcień, który wymaga umiejętnego zestawienia i łączenia z dodatkami. Świetnie sprawdza się jednak i w kuchni, i w salonie, więc można zobaczyć go coraz częściej. Zdecydowanie najbardziej popularny jest ten odcień rozłożony na jednej ścianie, na przykład tej z kominkiem lub tej, na której wiszą szafki kuchenne. Jest to raczej detal, który decyduje jednak o całym wnętrzu, dlatego jego zastosowanie musi być dobrze przemyślane.

Oczywiście nie chodzi tutaj tylko o gładką farbę, rdzawy kolor najpiękniej wygląda na niecodziennej fakturze. Tynk, beton, tynk strukturalny – nie bój się sięgać po niecodzienne rozwiązania. Efekt z pewnością będzie zachwycający.

Boazeria: reaktywacja

To jedno z największych zaskoczeń ostatnich czasów, ale wygląda na to, że boazeria powoli wraca do łask. A raczej – wracają drewniane ozdoby na ścianach, bo ten rodzaj dekoracji nie przypomina w żadnym stopniu reliktu czasów PRL-u, czyli lakierowanego drewna pełnego sęków, które pokrywało całe ściany.
Obecna boazeria nie jest raczej rzeźbiona, nie ma wgłębień ani innych zdobień. Najczęściej są to piękne, gładkie i równe deski, pomalowane na biało w taki sposób, by wyglądały na stare. To wspaniały pomysł do każdego pokoju, nawet sypialni czy dziecięcego. Coraz częściej na ścianach pojawia się także drewniana mozaika, tworząca ciekawy wzór z drobnych klepek. Warto wiedzieć, że tak zastosowane drewno wymaga jednak dość specyficznej aranżacji wnętrza, bardziej klasycznej.

Industrialny beton

Do tej pory beton, tak jak cegły, był raczej zarezerwowany dla wnętrz znajdujących się w starych, pofabrycznych budynkach. Teraz moda na mieszkania w stylu postindustrialnym jest coraz większa, do tego stopnia, że z zwykłym bloku z wielkiej płyty można spotkać takie rozwiązania. I, co najważniejsze, nie wygląda to źle, wręcz przeciwnie – wspaniale się prezentuje.

Beton, wszelkie niedotarcia, nierówności są teraz szalenie modne. Oczywiście mogą być wykonane w kolorze, ale najczęściej można spotkać go w swoim naturalnej, burej barwie. Beton świetnie sprawdza się w kuchniach, salonach i gabinetach. Najlepiej będzie go połączyć z czerwoną cegłą naturalną. Obowiązkowe na ścianach z kominkiem. Takie połączenie świetnie sprawdza się także w nowoczesnych domach, gdzie betonowa ściana bywa ozdobiona czarno-białymi akcentami, rodzinnymi zdjęciami lub ogromną biblioteczką.

Współpraca z firmą Płytki.

Zobacz też